Jdi na obsah Jdi na menu
 


odkaz Dračích jezdců vs. Hvězdné války

Neříkám že to je naschvál, ale je to zajímavý…


IT

 

ERAGON: Princezna Arya prchá se svým doprovodem před Stínem Durzou, který jí chce ukrást dračí vejce. Na poslední chvíli Arya pomocí kouzla přemístí vejce do, ne moc blízké vesnice Carvahall, kde doufá, že vejce nalezne starý Dračí jezdec Brom a ukryje ho.

 

 

 

Dračí jezdci byli členové prastarého řádu, který po dlouhé věky střežil mír v Alagaesii, dokud jeden z řádu, jménem Galbatorix, nezradil Jezdce a nenechal nezabít všechny z nich kromě Broma, který se, vydávaje za vypravěče, ukryl v Carvahallu, a na elvského mistra Oromise.

 

 

ERAGON: Vejce však najde farmář Eragon, kterému se drak (dračice) vylíhne. Bohužel je ale vystopují přisluhovači Království Ra´zakové, kteří vypálí Eragonův domov a zabijí jeho strýce. Poté Eragon hnán pomstou, spolu se svou dračicí jménem Safira a Bromem, vyráží napříč Alagaesií po stopách ra´zaků.

 

Během cesty učí Brom Eragona ovládat kouzla, záhy však umírá kvůli útoku ra´zaků. Eragonovým novým spojencem se stává mladík Murtagh.

 

Eragon je zajat v pevnosti Gil´ead. Když ho potom Murtagh zachrání, vezmou sebou dalšího zajatce: Aryu. Následuje souboj na meče Eragona s Durzou, kdy se naštěstí podaří Eragonovi uniknout.

 

 

 

I když je Arya v jakémsi ,,kómatu´´ , Eragon se sní spojí v myšlenkách a ta mu ukáže cestu do sídla Vardenů- Galbotorixových hlavních nepřátel.

SW

 

NOVÁ NADĚJE: Princezna Leia prchá ve své vesmírné lodi před lordem Darth Vaderem, který chce získat zpátky plány vesmírné stanice Hvězdy smrti, které Leia ukradla. Na poslední chvíli robot R2-D2, ve kterém jsou plány uloženy, uprchne na blízkou planetu Tatooine, kde Leia doufá, že ho najde starý Jedi Obi-Wan Kenobi a pomůže jí.

 

Rytíři Jedi byli členové prastarého řádu, který po dlouhé věky střežil mír v Galaktické republice, dokud jeden z řádu, jménem Anakin Skywalker, nezradil Jedie a nenechal nezabít všechny z nich kromě Obi-Wan Kenobiho, který se, vydávaje za pobudu a tak trochu blázna,ukryl na Tatooinu, a na mistra Yodu.

 

NOVÁ NADĚJE: R2-D2 však najde farmář Luke, kterému robot přehraje vzkaz od Lei, aby našel Obi-Wana. Bohužel je ale vystopují vojáci Impéria, kteří vypálí Lukeův domov a zabijí jeho tetu a strýce. Poté Luke se slovy: ,,Tady už nemám nikoho´´ vyráží s Obi-Wanem napříč vesmírem na planetu Alderaan, aby předal plány.

 

Během cesty učí Obi-Wan Lukea ovládat Sílu, záhy však umírá při souboji se svým bývalým žákem Darth Vaderem/ Anakinem Skywalkerem.

 

 

Ještě však před Obi-Wanovou smrtí, jsou on, Luke, pašerák Han Solo a jeho společník Chewbacca, kteří obstarali plavidlo na cestu, zajati na Hvězdě smrti. Když prchají, vezmou sebou dalšího zajatce: Leiu. Následuje osudný souboj na světelné meče Obi-Wana s Vaderem, při kterém Obi-Wan umírá.

 

Leia prozradí Lukeovi a ostatním souřadnice planety Yavin 4, hlavní stanice povstalců proti Impériu.

 

 


 

 

 

 

 

IT

 

ERAGON: Když už to vypadá, že jsou všichni v bezpečí, Vardenové zjistí, že Eragon a ostatní byli sledováni Galbatorixovou armádou. A tak začne Bitva pod Farthen Durem, ve které se Eragonovi konečně podaří zabít Stína Durzu a tím ukončit bitvu ve prospěch Vardenů.

 

Kvůli zranění, které Eragonovi uštědřil Durza, je teď mladý Jezdec v kómatu. Ve snění se mu zjeví Zdravý mrzák a poradí mu, aby odjel do elfského města Ellesméry k němu na výcvik.

 

 

 

 

 

ELDEST: Když se Eragon probere, všichni Vardenové se chystají k přemístění do Surdy- na Království nezávislé země- jelikož teď Galbatorix ví kde jsou. Eragon však, společně se Safirou, Aryou a zástupcem trpaslíků Orikem vyrazí do Ellesméry na výcvik (Murtagh byl po bitvě zajat, nebo zabit nepřáteli).

 

Když Eragon dorazí do Ellesméry, setká se zde se starým elfským Jezdcem Oromisem (Zdravým mrzákem) a jeho drakem Glaedrem. Po dlouhém výcviku se Eragon pomocí kouzla dozví, že Surdu chce napadnout Galbatorix. Poté, co slíbí Oromisovi a Glaedrovi, že se vrátí dokončit výcvik, odletí s Orikem na Safiře na pomoc do Surdy.

 

Zatím co zuří bitva mezi Vardeny a Galbatorixovými vojáky, Eragon se střetává s novým Jezdcem, a s hrůzou zjišťuje, že je to Murtagh, který se nedobrovolně dostal do Galbatorixových služeb, a který mu prozradí děsivou skutečnost:

-          Zar´roc by měl připadnout Morzanovu prvorozenému synovi, ne jeho mladšímu…

-          To není možné.

-          Nikdy jsem ti neřekl jméno své matky, viď? A tys mi nikdy neřekl jméno té tvojí. Řeknu ti ho teď: Selena. Selena byla má matka a také tvoje. Morzan byl naším otcem….

-          Lžeš!

-          Ty a já, my jsme stejní, Eragone. Zrcadlové odrazy. Nemůžeš to popřít.

-          Mýlíš se,…

SW

 

NOVÁ NADĚJE: Když už to vypadá, že jsou všichni v bezpečí, Rebelové zjistí, že Hanova loď měla sledovací zařízení, a že se blíží Hvězda smrti, aby zničila povstání. A tak začne Bitva o Yavin, ve které se podaří zničit Hvězdu smrti a tím ukončit bitvu ve prospěch Rebelů.

 

IMPÉRIUM VRACÍ ÚDER: Kvůli zmrzlé planetě Hoth a tamnímu obyvateli wampovi podléhá Luke silným zraněním(3 roky po Bitvě o Yavin  cestují Luke a ostatní s Rebely z planety na planetu, prchající před Impériem). Ve snění se mu zjeví Obi- Wan a poradí mu, aby odletěl na odlehlou planetu Dagobah, ke starému mistru Jedi Yodovi na výcvik.

 

Když se Luke probere, všichni Rebelové se chystají k evakuaci, protože Impérium našlo jejich polohu. Luke však, společně s R2-D2 vyrazí na Dagobah na výcvik.

 

 

 

 

Když Luke dorazí na Dagobah, setká se zde s Jedim Yodou. Po dlouhém výcviku se Luke při meditaci dozví, že Leia, Han a Chewbacca padnou do pasti na planetě Bespin, kde se chtěli původně ukrýt. Poté co slíbí Yodovi a Obi- Wanovi (velký neonově svítící duch), že se vrátí dokončit výcvik, odletí s R2-D2 na Bespin.

 

 

Zatímco Leia a Chewbacca, s novým spojencem Landem, který je původně chtěl zradit, prchají před imperiálními vojáky, Luke se střetává s temným Jedim Darth Vaderem, který mu prozradí děsivou skutečnost:

-          Obi- Wan ti nikdy neřekl, co se stalo s tvým otcem.

-          Řekl mi toho dost! Řekl mi že jsi ho zabil!

-          Né! Já jsem tvůj otec!

-          Né! To snad né! To není pravda!

-          Nahlédni do své duše, a uvidíš že je to pravda!

-          Né…!

 

 

 

 

 

 

IT

 

ELDEST: Na bojišti se posléze objeví Roran, Eragonův bratranec, který byl donucen, kvůli útokům ra´zaků, společně se zbytkem vesničanů, opustit Carvahall a hledat útočiště v Surdě.

 

Brom dá Eragonovi Zar´roc, meč jeho otce Morzana, jednoho s Galbatorixových posluhovačů, ale po bitvě Eragona s Murtaghem si jej Murtagh vezme, jakožto právoplatný Morzanův dědic.

 

 

Poté co bitva skončila a Murtagh uprchl, sedí spolu ve vardenském stanu Roran s Eragonem- bratranci- a společně plánují zachránit Roranovu snoubenku Katrinu, kterou v Carvahallu unesli ra´zakové.

 

Ať vaše meče zůstanou ostré!

SW

 

 

 

Obi- Wan dá Lukeovi meč jeho otce Anakina, ale po bitvě Lukea s Vaderem/ Anakinem Lukeovi Vader usekne ruku i s mečem, a ten skončí někde v hlubinách Bespinu.

 

 

 

 Poté co se Luke a ostatní dostali do bezpečí a Vader uprchl, stojí spolu na Rebelské vesmírné lodi Luke s Leiou-bratr a sestra- a společně plánují zachránit Hana, kterého unesl námezdní lovec Boba Fett.

 

Ať vás provází Síla


 

 

 

A teď už záleží jen na tom jak dobře znáte Návrat Jediho. Potom, myslím, že už je docela snadné si dát dohromady pár spojitostí (já osobně už mám pomalu jasno o celé knize J).

 

Rozšiřte tento dokument mezi všechny vaše známé, kteří jsou stejní fanoušci Star Wars a Inheritance trilogy, jako vy.

 

 

 Václav Urbánek

 

 

                                                                                                          

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

mno

(Tomon, 19. 9. 2007 16:45)

ano jistá podobnost tam je ale je to taktéž značně překroucené aby to zapadalo...

....

(Yeronem van Letto, 16. 4. 2007 22:20)

Mnoho lidí je zastáncem Star Wars, i já. Ale, v dnešní době napsat knihu, která by se nepřibližovala dějem již vytvorěným dílům je vzácnost. Dívejte se na detaily a pochopíte v čem sou ty knihy rozdílné, v čem sou zajímavé, poučné.

gratuluju

(arya, 8. 3. 2007 15:55)

já si říkala že je mi ten děj nějak povědomý ale takhle bych to nikdy nedokázala napsat, dokonce jsem viděla spojitost i s Harrym Potterem, ale už jich neni tolik jsou to spíš detaily, ale Paolini si zaslouží poklonu za to že napsal takovouhle knížku. A myslím že už je těžší než před 30lrty vymyslet něco novýho. To je jen můj názor.

jůů

(lilly, 28. 2. 2007 18:04)

mas to pěkny

bry

(ll+454i6lljh, 28. 2. 2007 18:03)

je to tady moc pekny

no jo...

(sentinel, 15. 1. 2007 11:42)

uz kdyz sem cetl knizky (ted myslim ODJ) sem si rikal ze tam nejaka podobnost je.. jakmile sem docetl Eldesta bylo mi to jasny ;) pak si tak brouzdam po netu, divam se kdy vyjde treti dil a narazim na tenhle clanek.. sem rad ze nejsem jedinej komu prila ta podobnost zrejma ;)

BRX

(Iva, 14. 11. 2006 21:12)

nepovídej

fuj

(B3X, 29. 10. 2006 17:44)

jste banda sraček!

hmmmm....

(klusy, 4. 9. 2006 20:14)

no, někdo by ještě mohl podle ksrytý hrozby, klonů a pomsty sithů napsat předděj k Eragonovi;-)

ta podobnost....

(hajdula, 20. 8. 2006 8:48)

no v dnešní době se zdá že neexistuje ještě nepsané téma v žánru fantasy- takže s Chrisem cítím =oD je pravda že vždy je tam nějaký ten základ stejný- hrdina, nejprve třeba obyčejný člověk, pak se něco stane a je to spasitel...to se určitě objevuje ve více knihách. no ale stejně vzdávám Paolinimu hold, knihy jsou naprosto úžasné! a celkem ty podobnosti dokázal zamluvit =oD

prostě musím

(vurhor, 26. 7. 2006 20:01)

to musím poslat kámošovi!ten s toho zešílí